تاکید مراجع تقلید و علما بر مشارکت حداکثری و آگاهانه در انتخابات

مراجع عظام تقلید این بار هم با بصیرت بالای خویش حساسیت نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را درک کرده و بر حضور حداکثری و آگاهانه مردم در انتخابات تاکید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه امام حسن(ع) البرز به نقل از پایگاه خبری دلدار، پس از غیبت امام عصر(عج) همواره نقش مراجع و علما در گسترش و پویایی تشیع بی بدیل بوده است، به گونه‌ای که بسیاری از تحولات سیاسی و اجتماعی در دوره‌های مختلف با فتاوای مراجع رقم خورده است.

فتاوای گوناگون مراجع تقلید همچون تحریم تنباکو، امضای رساله‌ جهانیه قائم مقام فراهانی، نهضت مشروطیت و... در دوره‌های خود از چنان اهمیتی برخودار بوده است که گویی اگر این فتاوا نبود تاریخ اسلام به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد.

از این میان شاید تاثیرگذاری مراجع در بین مردم و جامعه در فتوای تحریم تنباکو توسط میرازی شیرازی بیش از پیش خودنمایی کرد به گونه‌ای که آثار این فتوا به درون کاخ شاه نیز کشیده شد و پس از آن توانست هیمنه بین‌المللی انگلیس را که در اوج قدرت قرار داشت، بشکند.

میرزای شیرازی پس از شنیدن این پیروزی بزرگ سخت گریست و وقتی از او علت را پرسیدند پاسخ داد: من نگرانم زیرا بیگانگان و استعمارگران امروز دیگر به قدرت اسلام و علمای اسلامی پی برده‌اند و کمر به نابودی این دین و مذهب ببندند.

پس از آن نیز همواره علما و مراجع شیعه در عرصه‌های سیاسی ورود پیدا کرده و در این عرصه‌ منشا برکات زیادی برای تشیع و اسلام شده‌اند.

نهضت انقلاب اسلامی ایران به رهبری یک مرجع تقلید، مدیر، مدبر،‌ زمان شناس و آگاه به مسائل آغاز شد و به پیروزی رسید و پس از آن همواره نقش مراجع عظام تقلید و علما در حفظ نظام اسلامی ایران بسیار تاثیرگذار بوده است.

مراجع و علما همواره در کنار رهبری و دوشادوش مردم بر حفظ ارزش‌های انقلاب و آرمان‌های امام تاکید کرده‌اند و آنجا که حضور آنها لازم بوده است از جان و دل مایه گذاشته‌اند، همانطور که در فتنه 88 نقش مراجع در کنار مقام معظم رهبری در بصیرت‌افزایی جامعه و مقابله با فتنه‌گران نمایان بود.

از ابتدای انقلاب تاکنون مراجع عظام تقلید ضمن توصیه به پشتیبانی مردم از انقلاب، خود نیز همراه و همگام مردم و حتی جلوتر از مردم در این عرصه‌ها حضور پیدا کرده‌اند.

از جمله عرصه‌های پشتیبانی انقلاب حضور فعال و پرشور در انتخابات است که یکی از نمونه‌های آن را فردا در مورد مجلس شورای اسلامی شاهد خواهیم بود.

پس از آنکه مقام معظم رهبری از ماه‌ها قبل در تمام بیانات خود بحث اهمیت و حساسیت ویژه انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی و حضور حداکثری و آگاهانه مردم را در این انتخابات مورد تاکید قرار دادند مراجع و علما نیز همسو با مقام معظم رهبری نسبت به مشارکت پرشور و یکپارچه مردم و انتخاب اصلح توصیه‌های فراوانی داشته‌اند.

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید بارها در دیدارها، استفتائات و درس خارج فقه خود اهمیت و حساسیت این دوره از انتخابات را گوشزد کرده و بر مشارکت حداکثری تاکید کرده است.

این مرجع تقلید در یکی از دیدارهای خود اظهار داشته است: ان شاءالله بعد از اینکه مردم به خوبی در ۲۲ بهمن امتحان دادند، در این انتخابات نیز این چنین خواهد بود و در صحنه حضور پیدا خواهند کرد.

وی تلاش دشمنان برای ایجاد اختلاف، نابسامانی و کم کردن حضور مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی را مورد توجه قرار داده و تصریح کرده است: مردم باید با حضور در صحنه، امید دشمنان را به یأس تبدیل و آنها را ناکام کنند.

این مرجع تقلید البته مشکلات مردم را مورد توجه قرار داده و ضمن تاکید بر حل این مشکلات یادآور می‌شود: اما با وجود این مشکلات مردم آن جایی که باید حضور داشته باشند حضور دارند و مسائل را قاطی نکرده و کارها و عرصه‌های سرنوشت ساز را رها نمی‌کنند و اگر امسال نیز استقبال و آرامش خوب باشد روز عزای دشمنان نظام اسلامی است.

آیت‌الله حسین نوری همدانی از دیگر مراجعی است که همواره در عرصه‌های مختلف حضوری تاثیرگذار داشته است. وی اهمیت این دوره از انتخابات مجلس را بارها در دیدارها و درس خارج فقه خود مورد تاکید قرار داده و خواستار حضور پرشور اقشار مختلف مردم در پای صندوق‌های رای شده است.

او در مورد حضور پرشور در انتخابات چنین می‌گوید: مردم باید با حضور پرشور ضمن ابراز وفاداری به نظام اسلامی و آرمان‌های والای آن، توطئه‌های دشمنان را نقش بر آب و موجبات تقویت و اعتلای بیش از پیش نظام مقدس اسلامی دانست.

این مرجع تقلید حضور در انتخابات را یک تکلیف شرعی و عقلی می‌داند و تاکید می‌کند: ان شاءالله مردم همان گونه که تاکنون در صحنه بوده‌اند در انتخابات نیز حماسه می‌آفرینند و بار دیگر وفاداری خود را به نظام، آرمان‌های امام و رهبری نشان خواهند داد و اقتدار و صلابت خود را به رخ جهانیان خواهند کشاند.

آیت الله صافی گلپایگانی نیز ضمن تاکید بر مشارکت حداکثری مردم در انتخابات یادآور می‌شود: هدف مردم از شرکت در انتخابات اجرای احکام اسلام و برای حفظ حاکمیت اسلام و رعایت حلال و حرام خدا در برنامه‌ها است.

این مرجع تقلید تاکید می‌کند: مواظب باشیم که هویت اسلامی جامعه مخدوش و ضعیف نشود و شخصیت اسلامی‌م پایدار بماند.

آیت‌الله علوی گرگانی هم در دیدارهای خود، شرکت در انتخابات را وظیفه‌ای همگانی می‌داند و می‌گوید: همه باید در صحنه حاضر شوند و نمایندگانی دلسوز نظام، مردم و آرمان‌ها به مجلس بفرستند و بار دیگر توطئه دشمنان را خنثی کنند.

این مرجع تقلید تصریح کرده است: مردم در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز همچون ۲۲ بهمن حماسه ای دیگر خلق می‌کنند.

آیت الله جعفر سبحانی از دیگر مرجع تقلید با تاکید بر اهمیت مشارکت و حضور حماسی مردم در نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، به تلاش دشمنان برای کمرنگ کردن این حضور و ایجاد خدشه به سلامت انتخابات اشاره و خاطرنشان کرده است: حضور و مشارکت پرشور و دشمن شکن مردم در انتخابات 12 اسفند ماه، حداقل پاسخی به این توطئه‌ها و آرزوهای دشمن خواهد بود.

آیت الله محمد تقی مصباح یزدی از علمای برجسته و تاثیرگذار قم و رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) نیز با تاکید بر مشارکت حداکثری مردم در انتخابات تاکید کرده است: حضور در انتخابات از وظایف ما است؛ هر کس پایبندی به انقلاب دارد باید در انتخابات شرکت کند.

وی با بیان اینکه سرنوشت ما بیشتر به دست مجلس رقم می‌خورد، می‌افزاید: شناسایی افراد اصلح را نباید دست کم گرفت؛ کسی را انتخاب کنید که به اسلام و انقلاب و ولایت فقیه وفادار باشد و در درجه دوم کارآمدی فرد را در نظر بگیرد.

آیت الله سید احمد خاتمی عضو برجسته جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم با بیان اینکه انتخابات در حقیقت اعمال حق و تکلیف است، می‌افزاید: این حق مردم است که پای صندوق‌های رای بیایند و در تعیین سرنوشت کشور دخیل و مؤثر باشند و از سویی دیگر حضور در عرصه انتخابات نوعی تکلیف است چراکه این مهم مقدمه حفظ نظام اسلامی است.

وی با بیان اینکه حفظ نظام از اوجب واجبات است، تصریح می‌کند: حضور در انتخابات نیز که مقدمه واجب است، متصف به وجوب می‌شود و همه باید در انتخابات شرکت کنند.

آیت‌الله حسینی بوشهری نیز حضور در انتخابات را یک تکلیف برای نشان دادن اقتدار ملی کشور می‌داند و می‌افزاید: دشمنان تمام امکاناتشان را بسیج کرده‌اند تا انتخابات ما رصد کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری شرکت در انتخابات را هم حق و هم تکلیف می‌داند و می‌گوید: تمام دنیا نظاره‌گر هستند که شعور ملت را ببینند و فهم بالای مردم ما را درک کنند، بنابراین هرچه حضور مردم قوی تر و قدرتمندتر باشد، آبرو و عزت نظام را در دنیا چند برابر می‌کند و باعث می‌شود دشمن تا کیلومترها عقب نشینی کنند.

وی حضور حداکثری مردم را لازمه کار انتخابات می‌داند و تاکید می‌کند: حضور همراه با رقابت و برگزاری سالم انتخابات، پوشش دادن به امنیت انتخابات، پرهیز از تبلیغات مضر از جمله نکاتی است که همگان باید به آن توجه کنند.

آیت‌الله استادی امام جمعه قم نیز بر حضور گسترده و یکپارچه مردم در انتخابات 12 اسفند تاکید کرده و اظهار داشته است: تمام تلاش دشمنان این است که مردم در انتخابات مجلس کمتر شرکت کنند و آنها این‌گونه برداشت کنند که مردم پشتیبان نظام نیستند و اگر مملکت ضعیف شود، آنها راه قلدری را در پیش بگیرند.

وی ادامه می‌دهد: هر کسی که در این مملکت زندگی می‌کند با هر سلیقه‌ای که دارد راضی نیست کشور ما زیر سلطه بیگانگان رفته یا استقلال آن زیرسوال برود.

آیت الله مرتضی مقتدایی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور نیز با صدور پیامی بر حضور گسترده مردم در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی تاکید کرده و اظهار داشته است: شرکت همه اقشار مردم در این انتخابات بر اساس نظر مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید، یک تکلیف شرعی است که در تحکیم ارکان نظام اسلامی و مایوس کردن دشمنان اسلام و ایران و شکل‌گیری مجلسی قدرتمند برای حل مشکلات مردم تاثیر بسزایی دارد.

آیت‌الله مقتدایی در این پیام می‌افزاید: امید است این توصیه‌ها و تاکیدات مراجع و علما که انتخابات را هم حق و هم تکلیف ما می‌دانند مثل‌ همیشه منشا حضوری حداکثری و دندان شکن و آگاهانه در پای صندوق‌های رای باشد تا ضمن خنثی کردن توطئه‌های دشمنان، مجلسی در خور شأن جمهوری اسلامی ایران تشکیل شود.

https://kordestan.koolebar.ir/node/187

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کپچا
. CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.