این مطلب ۴۴۸ بار خوانده شده
گزارشي از ريزش آراء برخي چهره هاي سياسي در ادوار مجلس؛

توكلي، مطهري، عباسپور، باهنر و... درنشيب

كرسي مجلس چه سبز باشد و چه قرمز، آن قدر جذاب هست كه افرادي بخواهند براي رسيدن به آن هزينه كنند و حتي اين هزينه ها را در هر دوره از انتخابات تكرار كنند اما در اين تلاش براي بازآمدن، گاهي اقبال مردم به يك كانديدا، مثل هزينه هاي تبليغات، بيشتر شده و گاهي هم كمتر شده است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه امام حسن(ع) استان البرز به نقل از خبرگزاري ايسنا، بررسي آمار و ارقام مربوط به دوره هاي ششم، هفتم، هشتم و نهم مجلس شوراي اسلامي نشان مي دهد كه ميزان اقبال مردم تهران به نمايندگان شان در اين سه دوره و همچنين انتخابات دوره نهم مجلس، كم و بيش متغير بوده است، تاجايي كه غلامعلي حدادعادل در انتخابات مجلس ششم، آخرين نفر تهران بود اما در سه دوره پس از آن، راي اول پايتخت نشينان را كسب كرد.

حدادعادل در انتخابات مجلس ششم، پايين تر از فهرست سي نفره تهران قرار گرفت اما پس از ابطال برخي از آراء توانست به جمع نمايندگان تهران در مجلس ششم بپيوندد. چهار سال بعد، وي با كسب ۸۸۸ هزار و ۲۷۶ راي توانست نفر اول فهرست نمايندگان تهران شود و پله هاي ترقي را در درون مجلس هم طي كرد تا اين كه به عنوان رييس مجلس هفتم شناخته شد.

آراء حدادعادل در انتخابات مجلس هشتم نيز به يك ميليون و ۹۰۹ هزار و ۵۶۲ راي رسيد تا باز هم در ميان كانديداهاي حوزه انتخابيه تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر، اول باشد؛ هرچند كه قباي رياست مجلس اين بار بر تن علي لاريجاني نشست.

در انتخابات مجلس نهم، آراء حدادعادل افزايش يافت و توانست با كسب يك ميليون و ۱۱۹ هزار و ۴۷۴ راي، در صدر فهرست منتخبان تهران قرار گيرد.

انتخابات مجلس ششم، با پيروزي اصلاح طلبان همراه بود. در اين دوره از انتخابات، بيش از ۳ ميليون نفر از مردم تهران در پاي صندوق هاي راي حاضر شدند تا محسن آرمين، بهروز افخمي، مجيد انصاري، احمد بورقاني فراهاني، احمد پورنجاتي، سهيلا جلودارزاده، غلامعلي حدادعادل، الياس حضرتي، فاطمه حقيقت جو، سيدهادي خامنه اي، محمدرضا خاتمي، سيدمحمود دعايي، فاطمه راكعي، ابوالقاسم سرحدي زاده، ميثم سعيدي، داوود سليماني، علي شكوري راد، محسن صفايي فراهاني ، وحيده علايي طالقاني، جميله كديور، مهدي كروبي ، الهه كولايي، علي اكبر محتشمي پور، رسول منتجب نيا، علي اكبر موسوي خوئيني، محسن ميردامادي نجف آبادي، بهزاد نبوي، محمد نعيمي پور، عليرضا نوري و سيدشمس الدين وهابي را به مجلس بفرستند. البته روش و منش اين افراد در مجلس و سرنوشت سياسي اين افراد دستخوش تحولات بسياري شد بطوريكه هم اكنون برخي در خارج كشور، برخي از عوامل اصلي فتنه ۸۸ و برخي ديگر ـ به جز يكي دو نفر ـ درحاشيه سياست قرار گرفتند.

در تهران آن قدر چهره هاي اصلاح طلب روانه مجلس شد كه حتي جايي براي فردي مثل عليرضا محجوب باقي نماند و وي از راهيابي به مجلس ششم بازماند. البته عليرضا محجوب چهار سال بعد هم از تهران كانديداي مجلس شد تا اين بار با راهيابي به دور دوم انتخابات، نماينده مردم تهران در مجلس هفتم شود.

وي، در مجلس هشتم هم داوطلب نمايندگي از حوزه انتخابيه تهران شد و با كسب ۳۰۸ هزار و ۴۲۹ راي، باز هم به دور دوم رفت و سپس وارد مجلس هشتم شد.

محجوب در انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي بار ديگر نشان داد كه مرد دور دوم انتخابات است. وي در دور اول انتخابات اخير ۲۵۵ هزار و ۳۵۹ راي كسب كرد و به دور دوم رفت تا شايد در رقابت با ۴۹ نفر ديگر، يكي از ۲۵ نماينده باقي مانده تهران در مجلس نهم باشد.

انتخابات مجلس هفتم، ورق را براي جناح راست برگرداند و بخت با اصولگرايان يار شد، بطوري كه اكثريت مجلس را اين بار اصولگرايان قبضه كردند. در دور اول انتخابات مجلس هفتم، بيش از يك ميليون و ۹۰۰ هزار نفر در تهران مشاركت كردند تا غلامعلي حداد عادل، احمد توكلي، اميررضا خادم، سيدمحمدمهدي طباطبايي شيرازي، احمد احمدي، حسين مظفر، سعيد ابوطالب، نفيسه فياض بخش، محمد خوش‏چهره جمالي، عماد افروغ، داوود دانش جعفري، عليرضا زاكاني، لاله افتخاري، فضل الله موسوي، فاطمه آليا، حسين نجابت، حسين شيخ الاسلام، الهام امين‏زاده، عباسعلي اختري، سيدعلي رياض، فاطمه رهبر، الياس نادران، حميدرضا كاتوزيان، پرويز سروري، منوچهر متكي، مهدي كوچك‏زاده، غلامرضا مصباحي مقدم، عليرضا محجوب، علي عباسپور تهراني فرد، سهيلا جلودارزاده، حسن غفوري فرد و حسين فدايي آشياني به مجلس بروند.

البته در انتخابات مجلس هفتم، آراء ۲۵ نفر از منتخبان مردم تهران در دور اول به حد نصاب يك چهارم كل آراء رسيد و ۵ نفر بعدي، با رقابت در دور دوم انتخاب شدند.

احمد توكلي هم يكي ديگر از چهره هايي است كه براي دوره هاي ششم، هفتم، هشتم و نهم مجلس شوراي اسلامي از تهران كانديدا شد. وي در دوره ششم با وجود شناخته شده بودن در بين مردم ـ كه دليل عمده آن، كانديداتوري وي براي انتخابات رياست جمهوري سال ۱۳۷۲ بود ـ با اقبال عمومي چنداني مواجه نشد و راي لازم را براي ورورد به مجلس ششم كسب نكرد.

اما چهار سال بعد، اوضاع براي توكلي هم مثل ديگر اصولگرايان متفاوت بود و وي توانست با ۷۷۶ هزار و ۹۷۹ راي، جايگاه دوم فهرست تهران را به خود اختصاص دهد و يك پله پايين تر از حدادعادل بايستد.

در انتخابات مجلس هشتم، هم آراء و هم جايگاه توكلي در فهرست نمايندگان تهران افت كرد ولي در نهايت وي با ۵۶۸ هزار و ۴۵۹ راي و ايستادن در جايگاه چهارم، به مجلس هشتم راه يافت.

هرچند توكلي در انتخابات مجلس نهم با كسب با ۴۸۱ هزار و ۱۲ راي، در جايگاه هفتم فهرست تهران قرار گرفت، اما اين راي و اين جايگاه براي نماينده شدن وي كافي نبود و تنها توانست به دور دوم انتخابات راه پيدا كند.

در انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي، چهره هاي جديدي در بين اصولگرايان ظهور كردند و با اقبال هم مواجه شدند. اگرچه حضور اين چهره ها مانع از اول شدن حدادعادل در ميان منتخبان تهران نشد، اما چهره هايي نظير توكلي را به عقب راند، بطوريكه جايگاه وي در انتخابات مجلس هشتم از دوم به چهارم تغيير كرد و در انتخابات مجلس نهم نيز تا رده هفتم پايين آمد. بررسي روند حضور توكلي نشان از افول اقبال مردم به او و كاهش نسبي آراء وي در اين دوره نسبت به سه انتخابات اخير مجلس دارد.

مرتضي آقاتهراني و علي مطهري دو تن از اين چهره هاي جديد جناح راست بودند كه در انتخابات مجلس هشتم، بالاتر از احمد توكلي قرار گرفتند. نام حجت الاسلام والمسلمين مرتضي آقاتهراني، با سابقه تحصيل در بنياد باقرالعلوم و مدرسه حقاني قم و حضور در مسجد امام علي (ع) نيويورك به عنوان امام جماعت، از زماني بيشتر بر سر زبان ها افتاد كه به عنوان معلم اخلاق كابينه محمود احمدي نژاد شناخته شد.

كمتر از دوسال بعد، وي در انتخابات مجلس هشتم شركت كرد و توانست با كسب ۵۸۴ هزار و ۱۹۸ راي، در جايگاه دوم فهرست منتخبين تهران و بالاتر از احمد توكلي قرار بگيرد.

وي در انتخابات مجلس نهم نيز جزو معدود نامزدهايي بود كه توانست در همان دور اول، يك چهارم آراء را كسب كند و با ۶۹۰ هزار و ۸۴۸ راي به عنوان نفر چهارم منتخبان تهران معرفي شود.

علي مطهري، يكي ديگر از چهره هاي جديد اصولگرايان در انتخابات مجلس هشتم بود كه با كسب ۵۷۱ هزار و ۷۱ راي به عنوان نفر سوم تهران وارد مجلس شد اما در اين چهار سال، دوران پرحاشيه اي براي وي رغم زده شد تا جايي كه وي و برخي ديگر از اصولگرايان مجلس هشتم، عملا به طيفي جديد از اصولگرايان تبديل شدند.

هرچند كه انتقادات صريح وي از دولت تا حد طلايه داري طرح سوال از رييس جمهور و استعفا از نمايندگي (كه نمايندگان به آن راي مثبت ندادند)، ايراد برخي نطق ها در صحن علني مجلس، نحوه نگاه به حوادث سال۸۸ و برخي عقايد و اظهارنظرهاي علي مطهري، از وي اصولگرايي با چهره اي متفاوت ساخته بود اما همين تفاوت ها موجب شد كه در انتخابات مجلس نهم، نام وي در برخي ليست هاي اصلي اصولگرايان در تهران نظير جبهه متحد اصولگرايان و جبهه پايداري انقلاب اسلامي قرار نگيرد و در نتيجه در انتخابات اخير با كسب ۴۴۶ هزار و ۱۵۸ راي و ايستادن در جايگاه نهم فهرست منتخبان تهران، تنها به دور دوم انتخابات راه پيدا كند.

انتخابات مجلس هشتم، وضعيت چندان متفاوتي براي اصولگرايان نداشت؛ جز آنكه چهره هايي جديد از اين طيف را به جامعه معرفي كرد. البته ميزان مشاركت مردم تهران در انتخابات مجلس هشتم، كمتر از مجلس هفتم بود و يك ميليون و ۷۴۰ هزار و ۹۴۱ نفر از مردم پايتخت در اين انتخابات شركت كردند تا تنها ۱۹ نفر از نامزدها به حد نصاب يك چهارم آرا دست پيدا كنند و تكليف مابقي نمايندگان به دور دوم انتخابات كشيده شود.

در نهايت، غلامعلي حدادعادل، مرتضي آقاتهراني، علي مطهري، احمد توكلي، حسن غفوري فرد، محمدرضا باهنر، بيژن نوباوه وطن، سيد شهاب الدين صدر، سيدعليرضا مرندي، حميدرضا كاتوزيان، علي عباسپور تهراني فرد، اسماعيل كوثري، سيدرضا اكرمي، غلامرضا مصباحي مقدم، فاطمه رهبر، فاطمه آليا، روح الله حسينيان، حسين نجابت، اسدالله بادامچيان، علي اصغر زارعي، الياس نادران، لاله افتخاري، مهدي كوچك زاده، عليرضا زاكاني، حسين فدايي آشتياني، حميد رسايي، پرويز سروري، زهره الهيان، طيبه صفايي و عليرضا محجوب از تهران به مجلس هشتم راه يافتند.

در بين كانديداهاي مشترك در سه دوره اخير مجلس شوراي اسلامي، دو چهره شاخص ديگر يعني علي عباسپور تهراني و الياس نادران، با وضعيتي نوساني مواجه بوده اند.

الياس نادران با كانديداتوري در انتخابات مجلس هفتم و قرار گرفتن در ليست اصولگرايان، ۵۱۶ هزار و ۶۰۰ راي كسب كرد تا در بين ۲۵ نفري كه در همان دور اول به مجلس هفتم راه يافتند، نفر بيست و دوم شود.

ميزان مشاركت مردم تهران در انتخابات مجلس هشتم موجب شد تا نادران شانس قرار گرفتن در بين منتخبين قطعي دور اول را از دست بدهد. كاهش نسبي آراء نادران در انتخابات مجلس هشتم و كسب ۴۲۱ هزار و ۶۳ راي، وي را روانه دور دوم انتخابات كرد ولي در نهايت توانست كرسي اش در مجلس را حداقل براي يك دوره ديگر حفظ كند.

نادران يكي از منتقدان هميشگي سياست هاي اقتصادي دولت محسوب و همين مساله موجب شده است كه نام وي از نام اصولگرايان حامي دولت فاصله آشكاري پيدا كند.

در انتخابات مجلس نهم، الياس نادران باز هم با كاهش آراء مواجه شد و با كسب ۳۴۸ هزار و ۳۸۳ راي، در جايگاه هفدهم فهرست تهران ايستاد و مثل ۴۹ نفر ديگر در اين حوزه انتخابيه، راهي دور دوم شد.

علي عباسپور تهراني، يكي از چهره هاي حاشيه دار مجلس هشتم بود كه بخش عمده اين حاشيه، به مواضعش به عنوان رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات، در قبال مساله دانشگاه آزاد برمي گشت.

وي در انتخابات مجلس هفتم در سال ۸۲، داوطلب نمايندگي از حوزه انتخابيه تهران شد تا ۴۳۱ هزار و ۲۵۶ راي كسب كند. اما اين ميزان راي براي وي آنقدر كافي نبود كه بتواند مستقيما وارد مجلس شود؛ بنابراين به دور دوم انتخابات راه يافت و در آنجا براي حضور در مجلس هفتم انتخاب شد.

در انتخابات مجلس هشتم، آراء عباسپور اندكي افزايش يافت و كاهش تعداد راي دهندگان هم كمك كرد كه وي اين بار بتواند در همان دور اول وارد مجلس شود. او در انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي، ۴۸۵ هزار و ۷۷۱ راي كسب كرد.

افزايش انتقادات از رييس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس بويژه در مجلس هشتم كار خود را كرد و عباسپور در انتخابات مجلس نهم، در ليست جبهه متحد قرار نگرفت. همين امر موجب شد كه راي هاي او به شدت افت كند و حتي پس از يك روز از آغاز راي شماري، از جمع ۶۰ نفر اول تهران هم خارج شود و در نهايت حتي به دور دوم هم راه پيدا نكرد.

محمدرضا باهنر نيز دچار همين نشيب آرا در چند دوره اخير بوده است، آنچنانكه جايگاه وي از رتبه ششم در انتخابات مجلس هشتم، به رتبه ۲۵ در مرحله نخست انتخابات اخير سقوط كرده است.

۱۲ اسفند امسال، انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي برگزار شد و طبق اعلام ستاد انتخابات كشور، دو ميليون ۳۳۵ هزار و ۴۲۴ نفر از مردم تهران در اين انتخابات شركت كردند تا ۵ نفر، يعني حدادعادل، مرندي، ابوترابي فرد، آقاتهراني و ميركاظمي را مستقيما به مجلس بفرستند.

بدين ترتيب، تكليف ۲۵ نماينده باقيمانده از حوزه انتخابيه تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر در مجلس نهم، بايد در دور دوم انتخابات معلوم شود تا از بين ۵۰ نفر، يعني بيژن نوباوه وطن، احمد توكلي، اسماعيل كوثري، علي مطهري، روح الله حسينيان، علي اصغر زارعي، عليرضا زاكاني، حسين مظفر، زهره طبيب زاده نوري، محمد سليماني، غلامرضا مصباحي مقدم، سيدمهدي هاشمي، سيدمحمود نبويان، مهدي كوچك زاده، مهرداد بذرپاش، حميد رسايي، الياس نادران، لاله افتخاري، مجتبي رحماندوست، محمدرضا باهنر، حسين فدايي آشياني، پرويز سروري، فاطمه آليا، فاطمه رهبر، حسين نجابت، زهره الهيان، قاسم روانبخش، محسن كازروني، زهره سادات لاجوردي، محمدناصر سقاي بي ريا، الهام امين زاده، حسين طلا، اسدالله بادامچيان، عليرضا محجوب، حسن غفوري فرد، حسن حميدزاده، سهيلا جلودارزاده، محمدنبي رودكي، محمدنبي حبيبي، بتول نامجو، محمدحسين استادآقا، فرهاد جوانمردي، محمدجمال خليليان اشكذري، علي اصغر خاني، محمداسماعيل كفايتي، عليرضا صفارزاده، جواد محمدي، حميدرضا كاتوزيان، علي خطيبي شريفيه و ابراهيم انصاريان، ۲۵ نفر به اين مجلس راه پيدا كنند.

آنچه از بررسي چهار دوره اخير انتخابات مجلس شوراي اسلامي به دست مي آيد، افول آراء برخي چهره هاي اصلي اصولگرايان ايت. به نظر مي رسد انتقادات تند و بي مهاباي آنها از دولت، قبل از آنكه براي ايشان محبوبيت ايجاد كند موجب ريزش هواداران آنها شده است يا شايد ملال شهروندان از حضور تكراري چهره هاي قديمي و رويكرد آنها به چهره هاي تازه باعث اين ريزش آرا شده است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.